FFashion X ONE - Poradnik o modzie
Strój do pracy - co wypada, a co nie? Jak odpowiednio ubrać się do biura?
20 lipca 2018
Praca w biurze wymusza na pracownikach szczególnej staranności o dress code. Mamy przecież do czynienia nie tylko ze swoimi współpracownikami, ale także z klientami, a to jak wyglądamy może mieć ogromne znaczenie w odbiorze naszej osoby. Warto dostosować swój codzienne strój do zasad panujących w danej przestrzeni zawodowej, a ten artykuł pomoże Ci w znalezieniu optymalnych rozwiązań. W końcu jak Cię widzą, tak Cię piszą!
Strój dla kobiety - sztampa, moda, czy jeszcze coś innego?
Biura i urzędy to miejsca, w których przyzwyczajeni jesteśmy do sztywnych zasad ubioru. Gdybyśmie mieli wymienić co się zalicza do biurowych stylizacji, z pewnością większość odpowiedziałaby, że biała koszula i granatowa spódnica z żakietem. Względnie prosta, jednolita kolorystycznie sukienka, z bardzo skromnymi, ledwo widocznymi dodatkami. Trudno ocenić, czy to dobrze czy źle - z jednej strony praca to nie impreza i pewne kanony muszą być zachowane, a z drugiej dobrze jest móc wyrażać siebie w mniej standardowy sposób, przy jednoczesnym zachowaniu klasy i powagi. Trendy na szczęście się zmieniają i pracodawcy coraz częściej rozumieją, że nie można popadać w skrajności i warto pozwolić ludziom na odrobinę stylu. Jak to wygląda w kwestii sukienek?
Najlepsza sukienka do pracy - czyli jaka?
Sukienki do pracy w biurze muszą być dostosowane do stopnia formalności tego biura i atmosfery w nim panującej. Najważniejsze, by sukienka do pracy była odpowiedniej długości, czyli ani za krótka, ani za długa - idealnie gdzieś w okolicach kolan (tuż przed lub zaraz za). Długość rękawków też nie jest bez znaczenia, choć panuje tu większa dowolność - niewskazane są tylko te najkrótsze, a i tak często sukienki bez rękawków nie są nietaktem, zwłaszcza w połączeniu z bluzką czy żakietem.
W kwestii koloru sukienki również wiele zależy od dress codu firmy i stopnia formalności pozycji i zawodu. Do kanonu klasycznej kolorystyki biurowej zalicza się granat, grafit, biel i czerń, jednak coraz częściej, nawet w bardzo oficjalnych profesjach, można spotkać się z beżem czy brązem. Wzornictwo nie powinno być zbyt ekstrawaganckie, chociaż w letnie, upalne dni, motywy kwiatowe nie powinny stanowić problemu. Podobnie wzory geometryczne - jeśli są użyte ze smakiem, z pewnością nie popełnimy nietakty.
Koszula i spódnica do pracy
Z całą pewnością pierwszym połączeniem, który przychodzi ludziom do głowy w takiej stylizacji jest biała koszula i granatowa lub czarna spódnica. Chociaż coraz rzadziej się go stosuje (jest dość monotonny, szkolny, przestarzały), to jednak zdecydowanie pasuje do warunków formalnych, biznesowych. Obecnie natomiast coraz częściej eksperymentuje się z inną kolorystyką, a koszule przybierają różne barwy, od beżowych, przez błękitne, aż po jasny róż. Długość rękawów w koszuli nie jest bardzo istotna, choć w przypadku krótkich - warto mieć ze sobą marynarkę lub żakiet.
Spódnice, podobnie jak sukienki, powinny mieć właściwą długość, adekwatną do stopnia oficjalności zawodu. Rzadko kiedy jednak długość spódnicy powinna być inna niż do okolic kolan.Najlepszym krojem spódnicy z pewnością jest fason ołówkowy (z jednej strony jest formalny, z drugiej bardzo kobiecy), chociaż spódnice rozszerzane w dół też spełnią swoją rolę.
Wiemy co zakładać. Ale czego nie?
Przy zachowaniu wszystkich powyższych zasad, warto pamiętać, że sukienka do pracy powinna być nie tylko schludna i stonowana, ale także przyzwoita. Nawet najlepiej dobrane krój i fason nie zrobią odpowiedniego wrażenia, jeśli sukienka będzie wygnieciona, brudna czy poplamiona. Nie można też zapomnieć o podstawowych zasadach dress codu, w nawet najbardziej liberalnych środowiskach biurowych. Pod żadnym względem nie wypada nosić sukienek mini, szortów czy legginsów. Ozdoby także nie powinny być ekstrawaganckie, bo ich rolą jest podkreślenie statusu, a nie wzbudzenie kontrowersji i wyróżnienie się. Warto zachować umiar i zdrowy rozsądek, bo to jak się ubieramy mówi o nas bardzo wiele!
Komentarze