FFashion X ONE - Poradnik o modzie
Modna i elegancka sukienka do pracy - czy to możliwe?
13 lipca 2018
Trendy modowe zmieniają się jak w kalejdoskopie i czasami ciężko za nimi nadążyć. I choć praca, zwłaszcza biurowa, nie jest festiwalem mody, to jednak warto zadbać o dobry wygląd. Czy tego chcemy czy nie, ubiór wiele o nas mówi i jesteśmy przez jego pryzmat często oceniani. Jak się jednak okazuje, nie trzeba spędzać godzin na czytaniu modowych blogów, by znać proste i skuteczne sposoby na łączenie mody i elegancji w pracy.
Sukienka do pracy biurowej - zasady
Sukienki do pracy biurowej rządzą się swoimi prawami i zależności od pracodawcy, mogą to być prawa bardzo restrykcyjne, lub wręcz przeciwnie. Jeżeli pracujemy w dużej instytucji finansowej lub w renomowanym salonie mody, to z pewnością nie możemy pozwolić sobie na zbyt dużo swobody w ubiorze. Jeśli jednak naszym biurem jest startup czy agencja kreatywna - wybór jest dużo większy. Bez względu jednak na okoliczności, są zasady, których przestrzegać należy, oraz granicy, których przekraczać nie można.
Żeby odpowiednio wyglądać, przede wszystkim należy dobrać krój sukienki do figury oraz znać etykę ubioru (dress code) w miejscu pracy. Uniwersalną zasadą sukienek do pracy jest długość do kolan, bez głębokiego dekoltu, z krótkim rękawem lub rękawem ¾. Można sobie pozwolić (choć nie wszędzie) na sukienki bez rękawków, jednak warto mieć żakiet czy marynarką, żeby w razie czego przesłonić gołe ramiona.
Według kanonu klasycznej mody, formalna sukienka w pracy powinna mieć jednolity kolor, najczęściej grafit lub granat. Oczywiście trendy mocno się zmieniają i dress code nabiera coraz bardziej nieformalnego wyrazu, tzw. casual. Można więc spokojnie dodawać do palety inne kolory i przełamywać stereotyp jednolitej sukienki do pracy. Takie kolory jak beż czy brąz mogą być świetnym uzupełnieniem jednokolorowych stylizacji, a w połączeniu z drobnymi, stonowanymi dodatkami, będą tworzyć ciekawa, ale wciąż stonowaną kreację.
Niektóre miejsca pracy pozwalają na pełną dowolność i można wtedy się bawić kreacjami dużo bardziej. Na szczególną uwagę zasługują tutaj barwy kwiatowe, wiosenne - odpowiednio użyte mogą być eleganckie, a przy tym bardzo żywe, wesołe, ciekawe.
Modne fasony na 2018 rok
Sukienka “cold shoulder” to faworyt 2018 roku, który z powodzeniem można wykorzystywać w warunkach biurowych. Są one dostępne w wersjach codziennych, ale też formalnych czy wieczorowych. Sukienki cold shoulder świetnie sprawdza się w pracy za sprawą swojego uniwersalnego charakteru. Ich wybór jest bardzo duży i każda z nas znajdzie coś dla siebie - od długich i krótkich rękawów, przez asymetryczne kroje i mniej lub bardziej stonowane wzornictwo.
Modne sukienki o prostym fasonie to jednak najlepszy wybór dla biurowych kreacji. Nie zaryzykujemy zbytniej ekstrawagancji (jak w przypadku niektórych sukienek cold shoulder”, a jednocześnie będziemy modne i wyróżniające się. Świetne sukienki do pracy to te, które wyglądają jak za długa koszulka - sa modne, wygodne i eleganckie. Nie są zwężane w talii, ale odpowiednio dobrane mogą podkreślić kobiece walory.
W kwestii kolorów, zwłaszcza tych modnych w 2018 roku, warto postawić na stonowane pastele. Delikatne kolory, odcienie bieli, niebieskiego i żółtego, to znakomity pomysł na kolor sukienki do biura. Najmodniejszym kolorem tego roku jest wprawdzie fiolet i lilia, jednak może to być zbyt ekstrawagancki wybór.
Czego się wystrzegać?
Moda to jedno, ale kanon ubioru w pracy to drugie. Sukienka do biura powinna być przede wszystkim stonowana i oficjalna, a ekstrawagancja powinna być na ostatnim planie. Grzechem głównym wszystkich sukienek biurowych, bez względu na to jak nieformalne jest środowisko pracy, są sukienki mini. Duży dekolt też nie powinien mieć miejsca w sytuacjach zawodowych - wystrzegajmy się go jak ognia!
Złe skojarzenia mogą budzić także kolorowe wisiorki, świecąca biżuteria czy jakiekolwiek inne dodatki, które za bardzo przykuwają uwagę. Pamiętajmy zawsze, że owszem, można budzić zainteresowania, jednak w sposób delikatny, stonowany. Efekt będzie ten sam, a często dużo lepszy, a nie narazimy się na kłopoty zawodowe.
Komentarze